Knižná novinka

Evanjelium podla Jana 

Evanjelium podľa Jána

Čítaj viac ...

Darujte ...

 

 

Podporte biblický apoštolát

Čítaj viac ...

Hrdinovia Biblie

biblická spoločenská hra

Čítaj viac ...

Pripravujeme

a pozývame vás

Čítaj viac ...

Liturgický kalendár

Katolíckeho biblického diela na Slovensku

1. Katolícke biblické dielo (KBD) podlieha Konferencii biskupov Slovenska (KBS) a má svoje sídlo vo Svite. KBD zriaďuje Konferencia biskupov Slovenska a ona rozhoduje aj o zmenách jeho Štatútu, príp. a zániku KBD.

2. KBD je neziskové zariadenie KBS. Jeho účelom je vykonávať biblický apoštolát podľa aktuálnych dokumentov Učiteľského úradu Cirkvi.

3. Programovo je KBD súčasťou Katolíckej biblickej federácie a úzko spolupracuje s jej orgánmi, najmä so stredoeurópskym subregionálnym centrom Katolíckej biblickej federácie (KBF) v Klosterneuburgu v Rakúsku.

4. Úlohou KBD je napomáhať «neustálu aktualizáciu Svätého písma v živote Cirkvi: v liturgii, v osobnom Lectio divina, v pastorácii a v ekumenizme» (Podľa dokumentu Interpretácia Biblie v Cirkvi, Spišské Podhradie 1995, s. 119). KBD organizuje farské biblické krúžky, prednášky a biblické konferencie. Katechetickým a pastoračným strediskám pomáha v ich aktivitách správnou aplikáciou biblických tém.

5. KBD má svoje vydavateľstvo, ktoré publikuje biblickú literatúru pre odbornú i širokú verejnosť.

6. KBD zastrešuje aj niektoré biblické aktivity vedeckého charakteru. Usiluje sa o aktívnu spoluprácu so Slovenskou biblickou spoločnosťou.

7. Štruktúru KBD tvorí jeho riaditeľ, rada a ostatní členovia. Riaditeľa menuje a odvoláva KBS. Členmi KBD sú všetci prednášatelia biblických vied a iné kvalifikované osoby, ktoré sa o členstvo uchádzajú. Okrem nich každý diecézny biskup menuje za člena KBD jedného laika.

8. V rámci KBD pracuje Rada, ktorá sa vytvorí spomedzi členov KBD. V Rade KBD má každá diecéza dvoch zástupcov: jedného z prednášateľov (do Rady ho menuje diecézny biskup) a jedného laika, ktorého za člena KBD menoval diecézny biskup. Všetky menovania sú na tri roky a môžu sa opakovať. Riaditeľ KBD je členom Rady.

9. Riaditeľ je povinný dvakrát do roka zvolať riadne zasadnutie členov KBD. Na návrh Rady je riaditeľ povinný zdolať mimoriadne zasadanie členov KBD v termíne, ktorý navrhne Rada. Rada KBD sa schádza podľa potreby na podnet riaditeľa alebo samotnej Rady.

10. Činnosť KBD sa riadi projektom, predloženým Konferencii biskupov Slovenska.

11. O hospodárenie KBD sa stará jeho riaditeľ a Rada. Riaditeľ každoročne predkladá správu a hospodárení Konferencii biskupov Slovenska. Program a rozpočet KBD prerokuje riadne zasadnutie KBD.

12. KBD nemá širokú členskú základňu, jeho činnosť uskutočňujú členovia KBD a ich spolupracovníci.

13. Patronát nad KBD má spišský diecézny biskup, keďže KBD sa nachádza na území Spišskej diecézy.

14. Financovanie KBD zabezpečuje KBS v rozsahu: udržiavanie budovy a jeden a pol pracovného úväzku. Ostatné aktivity KBD sa financujú z vlastných zdrojov KBD a z príspevkov darcov.

Najčítanejšie

Otvára sa kurz Škola ...

Oravské centrum mládeže v Trstenej v spolupráci s ...

Na Slovensko pricestuje ...

V dňoch 11.-16. apríla 2013 sa uskutoční ...

Letná škola jazykov ...

Katedra histórie a biblických vied Teologickej ...

Zo Školy Biblie ...

Pilotný ročník Školy Biblie dospel do posledného ...

Počítadlo prístupov

537676
DnesDnes5
VčeraVčera332
Tento týždeňTento týždeň1491
Tento MesiacTento Mesiac4721
SpoluSpolu537676

Koľko nás je online 

Práve tu je 9 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Blue Gray
Background Color
Text Color
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Scroll to top