Zamyslenia

rok bozieho slova logo

Rok Božieho slova

Zamyslenia

Čítaj viac ...

Knihy v r. Božieho slova

rozpravaj-mi-o-biblii 

Rozprávaj mi o Biblii

Čítaj viac ...

Hrdinovia Biblie

biblická spoločenská hra

Čítaj viac ...

Liturgický kalendár

Pri Slávnosti Božieho slova kard. Luis Antonio Tagle slávil svätú omšu v kostole Svätej rodiny. V homílii, ktorej plné znenie Vám prinášame, priblížil liturgické čítania slávnosti. V prvom čítaní zaznel text zo Sk 8,26-40 a evanjelium z Mt 28,16-20.


 

Moji drahí bratia a sestry v Ježišovi Kristovi,

biblické čítania vybrané pre túto svätú omšu sú naozaj vhodné pre slávenie 25. výročia Katolíckeho biblického diela na Slovensku. Pripomínajú nám, že Božie slovo je v centre našej misie. 

V evanjeliu, vzkriesený Pán, skôr než vystúpil do prítomnosti a slávy Boha Otca, posiela svojich apoštolov na misiu. Majú ísť - nie tam, kde si sami vyberú, ale ku "všetkým národom". Ich putovanie malo účel: nie však taký, ktorý si sami určili, ale ten, aby získavali učeníkov - tak ako ich poveril Ježiš. Nie je to turistický alebo rekreačný výlet, ktorý si naplánovali apoštoli. Je to misionárska cesta, ktorú plánuje sám Ježiš. Nejdeme len tak. Sme poslaní.

Národy sa stanú Ježišovými učeníkmi krstom, v mene trojjediného Boha a skrze poslušnosť tomu, čo Ježiš povedal. Nekrstíme v našom mene. Nevyučujeme naše vlastné slová, ale slová Ježiša Krista. Je dobré si uvedomiť, že Ježiš vyslal aj tých učeníkov, ktorí mali pochybnosti. Vedel, že Svätý Duch bude pokračovať v ich vyučovaní, bude ich učiť Ježišove slová. Nesľúbil im úspech a slávu. Jediný prísľub, ktorý dal, bol dar jeho prítomnosti, "Ja som s vami po všetky dni, až do skončenia sveta". On vždy bude Emanuel, Boh s nami.

Prvé čítanie zo Skutkov Apoštolov ilustruje ako sa rozvíjala misia Cirkvi po Turícach na príklade osoby Filipa. Prenasledovanie a rozohnanie apoštolov sa nestalo prekážkou pre misiu rannej Cirkvi. Naopak, boli to príležitosti na šírenie evanjelia. Filip bol učeníkom a apoštolom podľa Ježišovej vízie. Bol citlivý na vedenie Ducha Svätého. Pozorne načúval podnetom Ducha. Poslúchal bez váhania. Filip nasledoval Ježišov misijný mandát pre apoštolov: vysvetlil eunuchovi Písma a pokrstil ho.

Filip je vzorom pre všetkých misionárov. Bol otvorený pre to, aby sa nechal poslať kdekoľvek, kde Duch Svätý chcel; otváral mysle pre chápanie Božieho Slova a pre prijatie krstu, sviatosti viery. Je zaujímavé, že po skončení tejto misie bol Filip unesený Svätým Duchom preč od eunucha. Nezáleží totiž na Filipovej prítomnosti. Podstatná je prítomnosť Ježiša - v Slove, vo sviatosti a v Duchu. Misionári by mali vedieť, kedy sa v pokore "stratiť", aby ľuďom pripomenuli, že je to Ježiš, kto bude s nami až do konca čias. Sme len služobníkmi Ježiša, ktorého slovo a prítomnosť buduje Cirkev. Amen. 

(preklad z anglického jazyka: Martin Kramara)

 

Najčítanejšie

Otvára sa kurz Škola ...

Oravské centrum mládeže v Trstenej v spolupráci s ...

Na Slovensko pricestuje ...

V dňoch 11.-16. apríla 2013 sa uskutoční ...

Letná škola jazykov ...

Katedra histórie a biblických vied Teologickej ...

Zo Školy Biblie ...

Pilotný ročník Školy Biblie dospel do posledného ...

Počítadlo prístupov

546332
DnesDnes77
VčeraVčera440
Tento týždeňTento týždeň2612
Tento MesiacTento Mesiac3100
SpoluSpolu546332

Koľko nás je online 

Práve tu je 11 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Blue Gray
Background Color
Text Color
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Scroll to top