Knižná novinka

Evanjelium podla Jana 

Evanjelium podľa Jána

Čítaj viac ...

Darujte ...

 

 

Podporte biblický apoštolát

Čítaj viac ...

Hrdinovia Biblie

biblická spoločenská hra

Čítaj viac ...

Pripravujeme

a pozývame vás

Čítaj viac ...

Liturgický kalendár

 

Dňa 3. decembra 2016 sa v Ružomberku stretli členovia Rady KBD a biblisti na svojom pravidelnom stretnutí. Pri hodnotení aktivít sme sa v diskusii zastavili zvlášť pri slávení Biblickej nedele. Biblická nedeľa je celoslovenský projekt, ktorý KBD zastrešuje už od roku 2003. Pred rokmi bol termín slávenia stanovený na tretiu Veľkonočnú nedeľu, keďže liturgické čítania - hlavne evanjelium o Emauzských učeníkoch - upriamujú našu pozornosť na Ježiša a jeho slová, ktoré zapaľujú srdcia učeníkov.

 Samotné liturgické slávenie smrti a zmŕtvychvstania Ježiša je veľmi bohaté a tiež viaceré veľkonočné nedele majú svoje špecifické zameranie. Druhá veľkonočná nedeľa v Cirkvi je nedeľou milosrdenstva a štvrtá je nedeľou Dobrého pastiera. V tieto nedele sú organizované púte, rôzne aktivity, či deň otvorených dverí v kňazských seminároch. Tu sa zrodil návrh pre zmenu termínu slávenia Biblickej nedele, aby viac vynikla dôležitosť Božieho slova v živote veriacich tak jednotlivcov ako aj celého spoločenstva. Ako vhodné sme videli adventné obdobie, ktoré je zamerané na prípravu slávenia Slova, ktoré sa stalo telom, a pozýva nás stíšiť sa a započúvať do Božieho slova. Návrh sláviť Biblickú nedeľu na druhú adventnú nedeľu bol odsúhlasený prítomnými stretnutia Rady KBD a zaslaný KBS na schválenie. Na plenárnom zasadaní KBS, ktoré sa konalo v marci 2017 v Čičmanoch, biskupi tento návrh schválili.

Začiatok nového liturgického roka môže byť možnosťou pre rozhodnutie k pravidelnému čítanie Svätého písma, alebo k usporiadaniu ekumenických stretnutí spolu s inými kresťanskými cirkvami, ktoré sa pripravujú na slávenie sviatkov Narodenia Božieho syna, vteleného Slova.

Veríme, že spoločné slávenie Biblickej nedele napomôže vytvárať z našich farských spoločenstiev živé spoločenstvá, aby sme spoločne čerpali z tohto prameňa Božieho slova podľa povzbudenia pápeža Františka, ktoré nám adresoval na záver mimoriadneho roka milosrdenstva:

Bolo by vhodné, aby každé spoločenstvo venovalo jednu nedeľu liturgického roka obnovenému úsiliu o šírenie, poznávanie a hlbšie pochopenie Svätého písma: jedna nedeľa venovaná celá Božiemu slovu, aby sme pochopili nevyčerpateľné bohatstvo, ktoré pochádza z trvalého dialógu Boha s jeho ľudom. Nech nášmu úsiliu nechýba kreativita, aby sa tento moment obohatil o iniciatívy, ktoré povzbudia veriacich stať sa živými nástrojmi odovzdávania Slova (Misericordia et miserabod 7).

 

Najčítanejšie

Otvára sa kurz Škola ...

Oravské centrum mládeže v Trstenej v spolupráci s ...

Na Slovensko pricestuje ...

V dňoch 11.-16. apríla 2013 sa uskutoční ...

Letná škola jazykov ...

Katedra histórie a biblických vied Teologickej ...

Zo Školy Biblie ...

Pilotný ročník Školy Biblie dospel do posledného ...

Počítadlo prístupov

497184
DnesDnes106
VčeraVčera393
Tento týždeňTento týždeň839
Tento MesiacTento Mesiac7088
SpoluSpolu497184

Koľko nás je online 

Práve tu je 6 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Blue Gray
Background Color
Text Color
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Scroll to top