Knižná novinka

Evanjelium podla Jana 

Evanjelium podľa Jána

Čítaj viac ...

Darujte ...

 

 

Podporte biblický apoštolát

Čítaj viac ...

Hrdinovia Biblie

biblická spoločenská hra

Čítaj viac ...

Pripravujeme

a pozývame vás

Čítaj viac ...

Liturgický kalendár

V dňoch 18.-23. júna 2015 sa v malebnom prostredí mesta Nemi v blízkosti Ríma stretlo na IX. plenárnom zhromaždení Katolíckej biblickej federácie (KBF) 130 zástupcov biskupských konferencií a rôznych katolíckych biblických organizácii zo 63 krajín. KBF je medzinárodnou inštitúciou, ktorá združuje národné katolícke biblické inštitúty a plenárne zhromaždenie jej členov sa koná pravidelne raz za šesť rokov.

„Božie slovo – prameň evanjelizácie“. Takto znela téma tohoročného stretnutia, ktorému predsedal novozvolený prezident KBF, kardinál Luis Antonio Tagle (Manila).

                                    

V tomto duchu bol celý pracovný program stretnutia vložený do rámca ranného čítania a meditácie nad Božím slovom a večerného slávenia Eucharistie. Na jednotlivých stretnutiach plenárne zhromaždenie schválilo zmenený štatút, zvolilo nových členov Exekutívnej komisie na obdobie 2015-2021 a pracovalo v pléne aj v skupinách podľa regiónov a sub-regiónov na pláne aktivít na nasledujúce obdobie. Stretnutie ponúka účastníkov aj príležitosť deliť sa o skúseností, radosti aj ťažkostí aj vzájomne sa povzbudiť.

Výnimočným momentom bola mimoriadna audiencia u rímskeho biskupa Františka. V úvodnom pozdrave kardinál Tagle vyzdvihol nosnú tému stretnutia a poukázal na to, že sme tými, ktorí prinášajú Božie slovo ľuďom a zároveň sme tými, ktorých Božie slovo nesie. Ono nás vedie v našom poslaní a má sa stále viac stávať naším životným štýlom. Na tento pozdrav pápež František zanechal pripravený príhovor a pokračoval spontánne. Predstavil obraz Cirkvi, ktorá je povolaná darovať život. „Ak sa Cirkev sústredí na seba samú a zabudne na to, že bola poslaná ohlasovať Evanjelium, stáva sa starou, slabou, chorou a zomiera. Sú dva spôsoby zomierania: uzavretí do seba samých alebo v darovaní života ako svedectvo. Ak Cirkev vychádza zo seba samej, je na ceste a tu sa môže stať hocičo. Uprednostňujem Cirkev, ktorá je zranená v nehode, lebo ide k ľuďom, ako Cirkev, ktorá ochorie, lebo je uzavretá sama do seba“. V príhovore pokračoval vyjadrením znepokojenia v otázke homílií a prosbou o pomoc kňazom a diakonom: „Božie slovo je sviatostné“, a preto je dôležité, aby v homílii vstúpilo do ľudských sŕdc a dotýkalo sa ich.

Tento rok si Cirkev pripomína 50 výročie vyhlásenia konštitúcie II. Vatikánskeho koncilu „Dei Verbum“, konštitúcie o Božom slove, ktorá hovorí o potrebe čo najviac sprístupniť bohatstvo Svätého písma veriacim (DV 22), aby mohli jeho častým čítaním nadobúdať vznešené poznanie Ježiša (DV 25). Bola to príležitosťou k sláveniu. Profesorka Nuria Calduch-Benages priblížila v svojej prednáške význam tohto dokumentu, jeho odraz v post-synodálnej exhortácii Benedicta XVI. „Verbum Domini“ a v apoštolskej exhortácii pápeža Františka "Evangelii gaudium". V záverečnom príhovore kardinál Tagle vychádzajúc z týchto dokumentov poukázal na výzvy, na ktoré je KBF povolaná odpovedať v dnešnom svete a priblížiť Božie slovo vo veľmi konkrétnych situáciách.

KBS, ako riadneho člena KBF, zastupovala na plenárnom zhromaždení Iveta Fides Strenková CJ, riaditeľka KBD.

Bližšie informácie a dokumenty nájdete vo viacerých jazykoch na http://www.c-b-f.org/ninth-plenary

Najčítanejšie

Otvára sa kurz Škola ...

Oravské centrum mládeže v Trstenej v spolupráci s ...

Na Slovensko pricestuje ...

V dňoch 11.-16. apríla 2013 sa uskutoční ...

Letná škola jazykov ...

Katedra histórie a biblických vied Teologickej ...

Zo Školy Biblie ...

Pilotný ročník Školy Biblie dospel do posledného ...

Počítadlo prístupov

503002
DnesDnes233
VčeraVčera277
Tento týždeňTento týždeň1408
Tento MesiacTento Mesiac4767
SpoluSpolu503002

Koľko nás je online 

Práve tu je 34 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Blue Gray
Background Color
Text Color
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Scroll to top